Nyakunkon a fűtési szezon

 

Hivatalosan október 15-e a fűtési szezon kezdete. Az elmúlt hónap gyors lehűlése miatt azonban sokan már ennél korábban elkezdték otthonuk fűtését. És persze akadnak, akik még ezután fogják csak beindítani a kazánokat, kályhákat, ki melyiket preferálja. Mindegy mikor kezdjük el felcsavarni a hőfokot, a lényeg, hogy biztosak legyünk abban, fűtőrendszereink a legoptimálisabban és a legbiztonságosabban működnek. Ehhez a szezon kezdetén érdemes szakemberrel átnézetni az adott rendszert és az esetleges javításokat még időben letudni.

A fűtés minimum évenkénti felülvizsgálatát folyamatosan hangoztatják, így mindenki szeme előtt ott lebeg, mint szükséges és elhanyagolhatatlan feladat. Azt azonban már kevésbé említik meg, hogy mennyire fontos otthonunk víz minősége a fűtési rendszer megfelelő működéséhez.

Mit is takar ez pontosan?

A kemény, magnéziumban és egyéb ásványi anyagokban gazdag víz köztudottan csökkenti a vizet igénylő háztartási gépek élettartamát, mivel ezek a kioldódó anyagok lerakódást képeznek a csövekben. Ez történik a különféle fűtőberendezések esetében is.

Az említett ásványi anyagok vízkőképződményeket hoznak létre az amúgy is szűk csőrendszerekben, melynek hatására a víz sokkal nehezebben és kevésbé egyenletesen fog csak felmelegedni. Ez még csak a kisebbik gond. Mivel az egyenetlenség miatt maga a kazán teste sem egységesen fog felmelegedni, feszültség keletkezik a rendszer belsejében, ami előbb utóbb nagyobb problémákat fog okozni.

Mit tehetünk ellene?

Mint minden háztartási gép esetében, a fűtési rendszernek is a legtöbbet a vízlágyítással segíthetünk. Ma már az otthonunkba is kényelmesen és praktikusan beszerelhető kompakt vízlágyító berendezések átszűrik a kemény vizet az úgynevezett ioncserés eljárás során.

Az ioncsere során a vízlágyító gépezet kicseréli a lerakódásokat kiváltó kemény ásványi anyagokat lágy, nem lerakódó sókká. Teszi ezt mindazzal, hogy a gép belsejében található gyantaréteg azonnal megköti a kemény vízben levő kalcium és magnézium ionokat, majd kicseréli azokat nátrium ionokra.

A lágy vízzel csak nyerhetünk

Lágy víz használatával meghosszabbodik fűtési rendszerünk élettartama. És nem kell az egyenetlen hőleadáson és a felesleges energiapazarláson aggódnunk. Sőt, mivel a fűtés energiaigénybevétele is csökken, így nem csak hosszú-, de rövidtávon is pénzt spórolunk meg a családi kasszába.